ماموگرافی

ماموگرافی

بهترین سن برای ماموگرافی چه زمانی است ؟ در این مقاله می خواهیم در مورد عملکرد ماموگرافی به طور کامل توضیح دهیم .

جهت برقراری تماس با سونوگرافی پرنیا می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید 44280378-44280176

بسیاری از زنان امروزه نگرانی های در رابطه با سرطان سینه دارند، در حالی که با پیشرفت تکنولوژی و بهره گیری از روش های تشخیصی مانند ماموگرافی می توان این نگرانی را کاهش داد. انجام ماموگرافی بدلیل شیوع روز افزون سرطان سینه بسیار توصیه می شود البته با تجویز پزشک متخصص .

در واقع انجام ماموگرافی سینه یکی از ایمن ترین، موثر ترین روش ها برای تشخیص سرطان سینه بخصوص در مراحل اولیه بیماری می باشد . تشخیص زود به هنگام سرطان سینه می تواند کمک بسیار شایانی در درمان این سرطان کند . در واقع تشخیص این سرطان در مراحل اولیه یکی از موثر ترین روش ها برای مبارزه با این سرطان می باشد . انجام ماموگرافی در زنان بصورت دوره ای بسیار توصیه می شود، نرخ ابتلا به این سرطان با انجام ماموگرافی به میزان زیادی کاهش پیدا کرده است .

ماموگرافی یک روش تشخیصی برای سرطان سینه می باشد، در این روش تشخیصی با استفاده از یک وسیله مخصوص به منظور تشخیص سرطان یک عکس رادیوگرافی ساده از پستان گرفته می شود . با استفاده از این روش تشخیصی می توان 10 سال قبل از اینکه توده سرطانی قابل لمس باشد، سرطان سینه را تشخیص داد.

همواره ترس از ابتلا به سرطان سینه در زنان وجود دارد، دو روش تشخیص ماموگرافی و سونوگرافی امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .

ارتباط ماموگرافی و سرطان‌

برخی از زنان تصور می کنند که اشعه ایکس مورد استفاده در ماموگرافی زمینه ساز سرطان می باشد، ایکس با بافت سینه بسیار ناچیز است که می توان آن را نادیده گرفت .

ماموگرافی دیجیتال

در این روش از ماموگرافی تصویر بروی فیلم رادیوگرافی ذخیره نمی شود بلکه تصویر بصورت یک فایل دیجیتالی در کامپیوتر ذخیره می شود . در ماموگرافی دیجیتالی بدلیل اینکه تصویر بصورت فایل ذخیره می شود متخصص رادیولوژی می تواند برای تشخیص دقیق  تر بروی تصاویر زوم کند .

ماموگرافی سه بعدی

در ماموگرافی سه بعدی که یک روش جدید در ماموگرافی است از زوایای مختلف از بافت سینه تصویر برداری می شود که در کامپیوتر می توان تصویر گرفته شده را به صورت سه بعدی شبیه سازی کرد .

ماموگرافی

ماموگرافی

کاربردهای ماموگرافی

  • با افزایش سن انجام ماموگرافی در زنان برای تشخیص سرطان پستان  بسیار توصیه می شود.
  • بررسی پستان زنانی که در هنگام لمس پستان خود توده ای را احساس کرده اند .
  • پیگیری روند بهبودی بعد از درمان سرطان پستان

توصیه هایی در رابطه با ماموگرافی

توصیه می شود از کرم زیر بغل و پودر قبل از ماموگرافی استفاده نشود ، زیرا ممکن است در کیفیت تصویر تاثیر گذار باشد .

انجام ماموگرافی ، یک هفته از قبل از دوران قاعدگی توصیه نمی شود زیرا در این مدت سینه ها متورم و دردناک است و با انجام ماموگرافی ممکن است درد بیشتری را احساس نمایید .

در صورتی که جراحی پروتز سینه انجام داده اید و در بافت سینه شما پروتز جایگذاری شده است قبل از انجام ماموگرافی به پزشک خود اطلاع دهید .

قبل از ماموگرافی لباس راحتی بپوشید که به راحتی بتوانید آن را از سر دربیاورید .

در صورتی که ماموگرافی قبلی انجام داده اید، آن را با خود به همراه داشته باشید حتی اگر جواب ماموگرافی طبیعی باشد زیرا مقایسه آن با ماموگرافی جدید می تواند به تشخیص دقیق تر کمک کند .

بهتر است ماموگرافی را در مرکزی انجام دهید که پرسنل با تجربه ای دارد و روزانه تعداد بسیاری بیمار در آن مرکز ماموگرافی می شوند، تشخیص دقیق در ماموگرافی دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد . کلینیک دکتر پرنیا مجهز به جدیدترین دستگاه های روز دنیا و کادر پزشکی با تجربه ای می باشد افرادی که خواهان انجام ماموگرافی هستند می توانند به این کلینیک مراجعه نمایند .

ماموگرافی

ماموگرافی

انجام ماموگرافی در چه افرادی توصیه می شود ؟

انجام ماموگرافی در 3 گروه توصیه می شود :

در زنانی که با لمس سینه های خود توده ای را احساس می کنند.

در زنان سالم بالای 50 سال ماموگرافی بسیار توصیه می شود .

در زنانی که جراحی پروتز سینه انجام داده اند.

پزشک انجام ماموگرافی را در زنانی که توده مشکوک به سرطان یا کیست در سینه آن ها مشاهده می شود بسیار ضروری می داند . در زنانی که مبتلا به سرطان سینه می باشند، انجام ماموگرافی برای پیگیری بیماری بسیار ضروری می باشد . زنانی که بستگان نزدیکشان، دچار سرطان سینه شده اند، انجام ماموگرافی بسیار توصیه می شود.

ماموگرافی

ماموگرافی

آیا ماموگرافی خطرناک است ؟

بسیاری از خانم ها از انجام ماموگرافی هراس دارند و بر این باورند که انجام ماموگرافی می تواند عوارضی را به همراه آورد و در رابطه با انجام ماموگرافی نگرانی های خاصی دارند ، در صورتی که این نگرانی کاملا بی مورد می باشد و بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه احتمال بروز عارضه ای بسیار نادر می باشد . انجام ماموگرافی در زنان به منظور تشخیص سرطان سینه بسیار توصیه می شود بهترین زمان برای انجام ماموگرافی یک هفته پس از دوران قاعدگی می باشد تا اثر هورمون پروژسترون به حداقل برسد .

در نتیجه باورهای اشتباهی که در رابطه با ماموگرافی وجود دارد صحت ندارد و انجام ماموگرافی در زنانی که سنین بالایی دارند یا در خویشاوندان نزدیک آن ها با مشکل سرطان سینه دست به گریبان هستند بسیار توصیه می شود . نسبت به مشاهده توده ای در سینه خود به هیچ عنوان بی توجه نباشید و در صورتی که در لمس سینه خود با توده ای مواجه شدید حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید و ماموگرافی را انجام دهید . تشخیص زود به هنگام سرطان سینه کمک بسیار شایانی در روند بهبودی می کند .

تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی

سونوگرافی روش بسیار مناسبی برای تشخیص سرطان سینه نمی باشد، و برای تشخیص این سرطان انجام ماموگرافی توصیه می شود . در واقع سونوگرافی یک روش تکمیلی محسوب می شود، در سونوگرافی اشعه ایکس هیچ نقشی ندارد و از امواج صوتی برای مشاهده اعضای بدن بروی مانیتور استفاده می شود . در برخی از موارد مانند سن پایین 30 سال پزشک سونوگرافی را تجویز می کند .

نحوه انجام ماموگرافی

دستگاه ماموگرافی مستطیل شکل است و به دو صورت افقی و عمودی وجود دارد و از اشعه ایکس تشکیل شده  است برای انجام ماموگرافی سینه باید در جای صحیح قرار  بگیرد و سینه تحت فشار قرار می گیرد که این مورد امکان دارد برای فردی که ماموگرافی انجام می دهند کمی ناراحت کننده باشد .

نحوه ی عملکرد اشعه ایکس به گونه ای است که بعد از قرار گرفتن سینه در جای صحیح اشعه از سینه عبور می کند و تصویر سینه را روی صفحه ی نمایش گر نشان می دهد .

ماموگرافی

ماموگرافی

عملکرد ماموگرافی چگونه است ؟

در مرحله اول یک تکنسین که متخصص ماموگرافی است شما را راهنمایی می کند و سینه را در داخل دستگاه قرار می دهد و تنظیم می کند .سپس سینه به وسیله ی صفحه ای پلکسی گلس تحت فشار قرار می گیرد این اقدام تا زمانی انجام می شود که سینه در یک شرایط مطلوب قرار بگیرد تا بتوان عکسبرداری انجام داد .

به چه دلیل فشرده شدن سینه انجام می شود ؟

  • فشرده شدن سینه به منظور کاهش ضخامت سینه انجام می شود تا بتوان بافت پستان را به خوبی بررسی کرد
  • از دیگر موارد این است که پخش شدن سینه بر اثر فشاری که وارد می شود باعث می شود دوز کمتری از اشعه به سینه تابانده شود .
  • هنگامی که سینه فشرده می شود باعث می شود که از حرکات بیمار جلوگیری شود و تصویر واضح تر شود.

به طور کلی هنگامی که فرد برای ماموگرافی آماده می شود از او می خواهند که به هنگام ایستادن بدن خود را تغییر ندهد و به  گونه ای قرار بگیرد تا تکنسین بتواند به صورت واضح از سینه عکس بگیرد و لازم است که بیمار با تکنسین همکاری لازم را داشته باشد و برای چند ثانیه نفس خود را در سینه حبس کند و هیچ تکانی نخورد تا تصویر تار نشود .

در این حالت افرادی که دارای سینه های حساس هستند احساس ناراحتی می کنند به همین دلیل به این دسته از افراد توصیه می کنیم که ماموگرافی را یک هفته بعد از دوران قاعدگی انجام دهند زیرا حساسیت در آن زمان کمتر است و کمتر احساس درد می کنند .

ماموگرافی یکی از بهترین روش های تشخیص زودرس سرطان پستان است در این روش از اشعه ایکس استفاده می شود  اما میزان اشعه به قدری کم هست که در کتاب ها می نویسند از میزان اشعه های کیهانی به طور معمول در جبر وجود دارد در هوا و محیط ما وجود دارد کمتر است بنابراین به خاطر ترس از اشعه نباید این کار را به عقب انداخت .

از چه سنی ماموگرافی انجام شود ؟

برای کنترل سرطان پستان توصیه می شود که بیماران بین 20 تا 30 سال هر 3 سال یک بار معاینه شوند بعد از 30 سال تا 40 سال سالی یک بار توصیه می کنیم  به جز در مواردی که جز گروه پر خطر قرار می گیرند به دلیل این که سرطان پستان در نزدیکان مانند خواهر ، مادر یا دختر بوده بقیه ریسک معمول را دارند و باید طبق برنامه معمول معاینه را انجام دهند بعد از 40 سال به مراتب معاینه باید بیشتر انجام شود.

با تشکر، مدیریت سایت سونوگرافی دکتر پرنیا ، سونوگرافی خوب در تهران

پاسخ