سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی کالر داپلر

سونوگرافی کالرداپلر با استفاده از امواج صوتی و تماس با گلبول های قرمز باعث می شود بتواند جریان خون ، فشار خون  و همچنین سرعت جریان خون را اندازه گیری کند .

سونوگرافی کالر داپلر

اهمیت سونوگرافی کالر داپلر

  • باعث می شود در صورت لخته شدن خون به خوبی تشخیص دهد .
  • کارکرد نادرست وریدها و رگ ها ی پا را به خوبی تشخیص می دهد .
  • در صورتی که جنین به بیماری مادرزادی و یا درچه ی قلبش با مشکل رو به رو باشد به خوبی می توانیم توسط داپلر تشخیص دهیم .
  • تشخیص در انسداد شریانی
  • تشخیص بیماری های عروقی

به طور کل از سونوگرافی داپلر برای تشخیص بیماری استفاده می کنند .و می تواند باعث جلوگیری از بیماری سکته قلبی و یا دیگر بیماری ها شود و بسیار مناسب برای مادران بارداری که بخواهند از سلامت جنین خود مطمئن باشند .

سونوگرافی داپلر چگونه انجام می گیرد؟

سونوگرافی داپلر توسط متخصص به وسیله دستگاهی بر روی بدن انجام می گیرد در واقع هر قسمتی که بخواهیم سونوگرافی انجام بدهیم داپلر را در همان نقطه قرار می دهیم.یکی از اهمیت های سونوگرافی کالر داپلر علاوه بر تشخیص بیماری روش غیر تهاجمی و امنی محسوب می شود .

بعد از قرار گرفتن بر روی سطح بدن با حرکت و با تولید امواج صوتی و تماس با گلبول های قرمز باعث می شود با استفاده از دستگاه پردازشگر بتوانیم تصاویر را از طریق مانیتور به خوبی مشاهده کنیم .با نشان دادن جریان خون می توانیم جایگزین مناسب برای آنژیوگرافی قرار دهیم .در واقع با تشخیص آسیب ها پزشک می تواند برای درمان اقدام کند .

اقدامات قبل از سونوگرافی داپلر

چند ساعت قبل از سونوگرافی مصرف هر گونه سیگار و قلیون ممنوعیت دارد زیرا نیکوتین باعث انقباض عروق خونی می شود.

توجه کنید

  • انتخاب مرکزی که دارای متخصصان رادیولوژی با تجربه باشد از اهمیت زیادی برخوردار است و بتواند در مدت زمان کم در صورت وجود بیماری با استفاده از سونوگرافی داپلر تشخیص دهد تا بیمار زودتر برای درمان اقدام کند .
  • در صورت نیاز سونوگرافی کالر داپلر بر روی کودک باید قبل از سونوگرافی به کودک داروی آرام بخش داده شود تا به هنگام انجام سونوگرافی آرام باشد و حرکت اضافی انجام ندهد تا سونوگرافی به مشکل بر نخورد.
  • از مهمترین اهمیت این سونوگرافی غیر تهاجمی بودن آن است بنابراین روشی ایمنی محسوب می شود و نسبت به تشخیص دیگر روش ها دارای هزینه پایین تری است .

پاسخ