رادیولوژی

رادیولوژی

رادیولوژی یا پرتوشناسی و گاهی تصویر برداری تشخیصی نام یک دسته از تخصص های پزشکی می باشد که با کمک پرتو ایکس و امواج دیگر برای تشخیص بیمار ها بسیار کار آمد می باشد .

در واقع رادیولوژی پزشکی بر مبنای اینکه از چه عواملی در آن اسنفاده می کنند به دو دسته رشته تخصصی تقسیم می شوند .

دسته اول پزشکی هسته ای می باشد که مبنای اصلی کار آن بر مبنای مواد رادیواکتیو می باشد و دسته بعدی را می توانیم به رادیولوژی ،که مبنای آن بر اساس اشعه ایکس و ویژگی های گوناگون آن می باشد اختصاص دهیم .

ویلهلم کنراد رونتگن کسی بود که توانست اشعه ایکس را کشف کند او اولین تصویر برداری را از همسر خود انجام داد .

اساس اصلی کار رادیولوژی

ظاهر و شکل دستگاه های رادیولوژی از نظر اینکه به چه منظوری ساخته می شوند با هم تفاوت های ویژه ای دارند .ممکن است بعضی از این دستگاه ها تنها به منظور تشخیصی و بعضی از آن ها نیز به منظور استفاده از جنبه درمانی ساخته شوند .دستگاه رادیولوژی عمومی ، دارای یک لامپ تولید کننده اشعه ایکس با بازویی به پایه ای وصل می شود و در مسیر های مختلف حرکت می کند تا بتواند اشعه ایکس را در جهات متفاوت متمرکز کند .این دستگاه های رادیولوژی عمومی علاوه بر امکاناتی مثل پرتو درمانی و یا تابش پرتو ها نیز می تواند به منظور رویت همزمان تصویر قسمتی از بدن که مورد تابش قرار گرفته است نیز استفاده شود .

رادیوگرافی با تنظیم کردن شرایط الکتریکی پرتو رنگتن و همینطور قرار دادن فیلم در مسیر خروج پرتو ها و همچنین استفاده از وسایل فرعی برای جمع آوری تابش ،می تواند به پزشک در رابطه با سلامت و وضعیت عمومی بدن گزارشی کامل ارائه کند .

به عکسی که بدون استفاده از ماده خارجی از شخص گرفته می شود رادیوگرافی ساده و یا عکس می گویند .

در  رادیوگرافی ساده تفکیک کردن حدود اعضا مشکل زا می باشد اما در رادیوگرافی با مواد کنتراست ،از مواد خارجی در بدن بافت نرم بدن استفاده می کنند که تراکم متفاوتی داشته باشند تا بتواند رنگ یکنوخت ایجاد شده را تغییر دهد و تمایز رنگ در فرد ایجاد کند .

کاربرد های اصلی رادیولوژی

  • پزشک در درجه اول برای تشخیص برای بیمار رادیولوژی را پیشنهاد می دهد. می توان کاربرد های رادیولوژی را دسته موارد زیر نام برد .
  • ارائه عکس از ریه که می تواند شناسنامه سلامت فرد باشد .
  • تهیه عکس های رنگی از کنتر است از تمام اعضای بدن از جمله مری ،معده ،کلیه و..
  • تشخیص و بررسی های ساده و سریع از شکم ،مری ،معده ،سنگ های کلیه و…
  • یکی از روش های تشخیص شکستکی ها رادیولوژی می باشد که از بهترین روش های تشخیصی محسوب می شود.
  • تهیه عکس های رنگی با کنتراست

آیا انجام رادیولوژی برای سلامت بیمار خطر آفرین است؟

تابش مداوم و پی در پی امواج پونیزه شده که قدرت نفوذ خوبی دارند می تواند سبب تخریب بافت های سلولی شوند .به همین منظور عایق بندی محل مورد نظر و استفاده از محافظ های سربی برای انجام رادیولوژی از الزامات می باشد .

اما با پیشرفت روز افزون تکنولوژی ،رادیولوژی نیز دچار تحولاتی شد از جمله این تحولات رادیولوژی دیجیتال می باشد.

در رادیولوژی دیجیتال مقدار دوز دریافتی اشعه و تکرار آن پایین بوده و تصاویر کیفیت بالاتری دارند بنابراین بیماران مدت زمان کمتری در معرض اشعه قرار می گیرند .

یکی دیگر از مزیت های رادیولوژی دیجیتال این است که می توان از عکس های گرفته شده آرشیو تهیه کرد این کار از تکرار عکس برداری جلوگیری می کند .

در حال حاضر رادیولوژی یک جز اصلی در هر بیمارستان ،درمانگاه و همچنین اماکن درمانی می باشد .

کاربرد اصلی رادیولوژی را می توان در سه دسته قرار دارد .

کاربرد تشخیصی رادیولوژی

به منظور کشف بیماری ،شکستگی ها ،استفاده های کنترلی در بعضی درمان ها که می توان با کمک آن ها بعضی از بیماری ها را با کمک سوزن و لوله های باریک جراحی و درمان کرد .

کاربرد درمانی رادیولوژی

کاربرد درمانی رادیولوژی به منظور اشعه درمانی و یا رادیوتراپی می باشد که می توان برای ریشه کردن تومور ها و سرطان ها از این شیوه درمانی استفاده کرد . در رادیولوژی درمانی از مقدار بیشتری اشعه نسبت به رادیولوژی تشخیصی استفاده می کنند .

کاربرد صنعتی رادیولوژی

کاربرد صنعتی از رادیولوژی را می توان این طور عنوان کرد که ،می توان از این جنبه از رادیولوژی در کنترل ضخامت جوشکاری لوله ها کنترل صدمات موتور های جت و تمامی اجسامی بی روحی که در صنعت به کار گرفته می شوند استفاده کرد .

رادیولوژیست به چه کسی گفته می شود ؟

رادیولوژیست پزشکی است که بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی در رشته تخصصی رادیولوژی تخصص می گیرد .

رادیولوژیست می تواند نقش پررنگی در معالجه بیماری ها داشته باشد زیرا با کمک اطلاعاتی که از بیماری ها دارد می تواند علائم بروز و همچنین تطابق آن ها با داده های رادیولوژی و انطباق بالینی آن ها تشخیص بیماری دهد .

یک رادیولوژیست می تواند مشاور پزشکان بالینی در موارد تشخیصی باشند .

رادیولوژیست اینترنشنال در درمان بیماری ها می توانند دخالت مستقیم داشته باشد و در نتیجه می توانند درمان را برای بیمار با هزینه و تهاجم کمتری انجام دهند . با انجام درمان به این روش بیمار می تواند از یک جراحی بزرگ و پرمخاطره رهایی یابد .

همچنین با کمک درمان به کمک رادیولوژی بیمار دیگر مجبور به صرف هزینه زیاد برای درمان نمی باشد .

البته دستگاه ها و خدمات رادیولوژی نیز به نسبت گران می باشند ،دلیل این امر نیز این است که این دستگاه ها می توانند خیلی سریع به نتیجه برسند و دیگر نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان برای تشخیص و کارهای تهاجمی به منظور درمان بیماری نمی باشد . در نتیجه دستگاه های رادیولوژی با هزینه کمتر ارزش معنوی بالاتری را برای نتیجه گیری از بیماری ها ایفا می کنند .

سوالات متداول رادیولوژی

 آیا انجام رادیولوژی نیاز به آماده سازی خاصی دارد ؟

بله نیاز است قبل از انجام رادیولوژی هر گونه طلاو جواهراتی که همراه است از بدن خود خارج کنید و حتی ساعت خود را در بیاورید .

آیا همراه بیمار به هنگام رادیولوژی الزامی است ؟

خیر برای انجام رادیولوژی به همراه نیازی نیست .اما در کودکان به همراه بودن یکی از والدین الزامی است تا بتوان رادیولوژی را راحت تر انجام داد .

چرا به هنگام رادیولوژی الزام است از لباس مخصوص استفاده شود ؟

پوشیدن لباس مخصوص می تواند به انجام رادیولوژی کمک بسیاری کند از آن جایی که باید تمامی اشیای فلزی را از خود دور کرد تا در تصویر برداری مبهمی ایجاد نشود .

آیا مادران شیرده  بعد از رادیولوژی می توانند به کودکشان شیر دهند ؟

اگر چه تاکنون عوارض منفی دیده نشده اما بهتر است احتیاط کرد و تا یک روز از شیر دادن به کودکمان خودداری کنیم .

 رادیولوژی چیست ؟

رادیولوژی به کمک اشعه x تصاویری از بدن گرفته می شود .

به کمک رادیولوژی از چه قسمت هایی از بدن می توانیم عکسبرداری کنیم ؟

از قسمت هایی مانند استخوان ها ، سینوس ها ی صورت ، ستون فقرات ، درست ها ، پاها ، شکم .

 آیا رادیولوژی می توان از قسمت هایی از بدن مثل تاندون ، منیسک زانو و یا دیسک مهره ها تصویربرداری را نشان دهد ؟

خیر رادیولوژی کم بودن فاصله میانی مهره ها و یا فاصله ی مفصلی را به خوبی نشان می دهد .

چرا بعد از اتمام رادیولوژی ، رادیولوژیست  تشخیص نهایی را به بیمار اعلام نمی کند ؟

زیرا هنگامی که فردی به بیماری دچار می شود دارای علائمی شده که بیماریش آغاز شده و نیاز است پزشک در صورت الزام و مطمئن شدن از نتیجه نهایی آزمایش ها و تصویر برداری متفاوتی انجام دهد تا بتواند بیماری را به خوبی تشخیص دهد .هیچ یکی از آزمایش ها یا تصویر برداری ها به تنهایی برای تشخیص کافی نیست و لازم است تمامی نتایج کنار هم قرار بگیرد تا بتوان بیماری را بررسی وسپس برای درمان اقدام کرد .

پاسخ