تشخیص حاملگی چند قلویی

تشخیص حاملگی چند قلویی

آیا می دانید چه روش های تشخیصی برای حاملگی چند قلویی وجود دارد؟ در این مقاله می خواهیم در مورد روش های تشخیص حاملگی چند قلویی به طور کامل توضیح دهیم .

جهت برقراری تماس با سونوگرافی پرنیا می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید 44280378-44280176

سابقه دو قلویی در مادر یا خانواده ، سن بالای مادر ، پاریته زیاد و جثه بزرگ مادر ، رابطه ی ضعیفی با حاملگی چند قلویی دارند در حالی که ارتباط با مصرف کنونی کلومیفن سیترات یا گنادوتروپین ها و یا حاملگی به دنبال ART بسیار قوی تر است .

هنگام معاینه بالینی لازم است تا ارتفاع فوندوس به دقت مشخص شود در حاملگی های چند قلویی اندازه رحم طی تریمستر دوم به طور تیپیک بزرگ تر از حد انتظار است .مواردی که اندازه رحم در مقایسه با سن حاملگی بزرگ تر است شامل است بر :

  • جنین های متعدد
  • بالا رفتن رحم در اثر اتساع مثانه
  • شرح حال نادرست قاعدگی
  • هیدرآمنیوس
  • مول هیداتیفورم
  • لیومیوم های رحم
  • توده آدنکس چسبیده به رحم
  • اکروزومی جنین ( در اواخر حاملگی )

تشخیص دوقلویی از طریق لمس اعضای جنین قبل از تریمستر سوم بسیار مشکل است ، حتی در اواخر حاملگی نیز ممکن است شناسایی دوقلویی به علت قرار گرفتن یکی از جنین ها بر روی دیگری چاقی مادر و یا وجودهیدرآمنیوس مشکل باشد.صدای قلب جنین را در اواخر تریمستر اول می توان به کمک سونوگرافی داپلر تشخیص داد ، از آن پس امکان شناسایی دو ضربان قلب جنین در صورتی که متفاوت از هم و متفاوت از ضربان مادر باشد وجود دارد .با سمع دقیق با گوشی معمولی می توان صداهای قلب دو جنین را در هفته های 18 تا 20 حاملگی شناسایی کرد .

تشخیص حاملگی چند قلویی

سونوگرافی تشخیص حاملگی چند قلویی

ساک های مجزای حاملگی را می توان به کمک بررسی دقیق سونوگرافی سه ماه اول بارداری دوقلویی را شناسایی کرد همچنین سر هر جنین را باید در دو صفحه عمود بر هم شناسایی کرد تا بدین گونه تنه یک جنین با سر جنین دوم اشتباه نشود.بهتر است که سر یا شکم هر دو جنین با یک نما دیده شود تا بدین گونه یک جنین در دو نما شناسایی نشود ارزیابی حاملگی ها با تعداد بیشتر دشوار تر است حتی در تریمستر اول نیز ممکن است تعیین صحیح تعداد جنین ها و وضعیت آن ها به دشواری صورت گیرد.

سایر روش های تشخیص حاملگی چند قلویی

بررسی  رادیولوژیک : در صورت  نامشخص بودن تعداد جنین ها درحاملگی های پر تعداد ، رادیوگرافی از شکم مادر می تواند کمک کننده باشد .البته رادیوگرافی روش مفیدی نبوده و در حضور هیدرآمنیوس ، چاقی ، حرکت جنین طی پرتوتابی و یا زمان نامناسب پرتو نگاری ممکن است منجر به تشخیص صحیح نشود .وانگهی اسکلت جنین قبل از 18 هفته به اندازه کافی رادیواپک نبوده و ممکن است به سختی دیده نشود روش MRI گرچه برای شناسایی حاملگی چند قلو به کار نمی رود ، ولی می تواند عوارض دوقلوهای مونوکوریونیک را نشان دهد.

تشخیص حاملگی چند قلویی

سازگاری مادر با حاملگی چند قلویی

از تریمستر اول ، زنان با حاملگی چند قلویی اغلب بیشتر از حاملگی های تک قل دچار تهوع و استفراغ می شوند که مقارن با افزایش سطح سرمی می باشد .متوسط افزایش حجم خون در اواخر حاملگی تک قل حدود 40 تا 50 درصد ولی در حاملگی های دو قلویی تقریباً 50 تا 60 درصد یعنی 500 میلی متر بیشترمی باشد.توده گلبول قرمز نیز بیشتر می شود ولی نسبت افزایش توده گلبول قرمز در حاملگی های دو قلویی کمتر از تک قل است.افزایش شدید حجم خون مادر و همچنین افزایش نیاز به آهن و فولات احتمال کم خونی را در مادر افزایش می دهد متوسط خونریزی در زایمان واژینال دوقلویی 1000 میلی متر و به عبارتی دو برابر زایمان تک قل است.

فشار خون دیاستولیک در زنان با حاملگی دو قلویی در هفته 20 حاملگی کمتر از زنان با حاملگی تک قلویی است ولی هنگام زایمان بیشتر می شود.این افزایش که در 95 درصد زنان با حاملگی دوقلویی و تنها در 54 درصد زنان با حاملگی تک قلویی دیده می شود حداقل 15 میلی لیتر جیوه است.

رحم و محتوای غیر جنینی آن ممکن است به حجم 10 لیتر یا بیشتر و وزن بیشتر از 20 پوند ( 9 کیلوگرم ) برسد.به ویژه در دوقلوهای مونوزیگوت ممکن است مقادیر فراوان مایع آمنیونبه سرعت انباشته شود.در این صورت احشا وریه های مادر ممکن است به شدت تحت فشار رحم قرار گیرد در نتیجه وزن و اندازه چنین رحم بزرگی می تواند سبب زمین گیر شدن مادر شود.

مقاله های مرتبط با سونوگرافی پرنیا عبارتست از :

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی شکمی

سونوگرافی تیروئید

تلفن: 44280378-44280176

آدرس: ایران – تهران – ستارخان – ضلع جنوب غربی پل ستارخان

پاسخ