آندومترویوز

آندومترویوز

آندومتریوز چیست؟

یک خانم از زمان شروع باروری یعنی زمانی ماهانه آن شروع می شود تا زمانی که یائسگی رخ می دهد. در سنین حدود 15  تا 44 سالگی در ماه دارای پریود هایی است. بیماری آندومتریوز یک بیماری مزمن است که به  مرور باعث چسبندگی می شود. چسبندگی یعنی عاملی که باعث می شود دوبافت سالم به هم چسبیده شود و در نتیجه وقتی بیماری مزمن است در تمام مدتی که فرد این مسئله را دارد با آن درگیر است تا زمانی که یائسگی رخ می دهد .

این مرکز مجهز به پیشرفته ترین دستگاه ها می باشد .جهت برقراری تماس با سونوگرافی پرنیا می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید 44280378-44280176

زمانی که فرد در ماه پریود می شود هورمون هایی که بدنش ترشح می کند خارج می شود حال اگر سلول های زنده که قرار است خارج شوند از بدن یک فرد در دوران قاعدگی ، از طریق لوله ها به سطح شکم برود و پخش شود بیماری آندومتریوز را ایجاد میکند و از زمانی که تشخیص داده می شود و تا زمانی که هورمون های بدن تمام می شود با این بیماری درگیر است.این بیماری به مرور زمان در هر نقطه ایی که هست مانند رحم یا تخمدان باعث رشد می شود و چسبندگی های شدید رخ می دهد و باعث بروز علائم مختلفی در سیکل های قاعدگی می شود و فرد همیشه درگیر مشکل خواهد بود.

انواع آندومتریوز

رشد بافت آندومتریوز به هورمون استروژن وابسته است و زمانی که این هورمون ترشح می شود آندومتریوز نیز فعال است برای همین هم افراد در بروز علائم باهم متفاوت هستند و ممکن است فردی دارای آندومتریوز پیشرفته باشد و به صورت تصادفی متوجه شود و یا فردی با یک آندومتریوز خفیف دارای علائم شدیدی باشد. بر اساس لاپاراسکوپی که انجام می شود شدت آندومتریوز می تواند یک میزان ملایم داشته باشد که یک آندومتریوز خفیف رو سطوح شکمی است و یا آندومتریوز متوسط و یا  خیلی شدید باشد. اندومتریوز یک بیماری مزمن است می تواند ایجاد چسبندگی می کند و به مرور این چسبندگی باعث بسته شدن لوله ها شود و شدت آندومتریوز متفاوت می شود. می توان آندومتریوز را به سه دسته تقسیم کرد آندومتریوز سطحی که میتواند روی رحم باشد، آندومتریوزی که بافت آن داخل تخمدان برود و رشد کند و باعث کیست تخمدان شود و یک آندومتری که  عمقی است و دردهای بسیار شدیدی به فرد می دهد.

علت ابتلا به آندومتریوز 

علت ابتلا به آندومتریوز مشخص نیست تئوری های مختلفی بیان شده که گفته می شود بافتی که در زمان پریودی، بسته به میزان خونی که از یک فرد خارج می شود دارای سلول های زنده آندومتر است اگر این بافت برگشت پیدا کند و از طریق لوله ها وارد حفره شکم بشود آن سلول ها آنجا رشد می کنند و فرد مبتلا به آندومتریوز می شود و علت آن دقیق مشخص نیست .در برخی موارد زمینه های ژنتیک مطرح می شود که شاید این زمینه یک اختلال ایمنی است و نمی توان مطمئن بیان کرد که علت مشخصی دارد ممکن است در یک فرد خون قاعدگی وارد حفره شکم بشود و از بین برود وموجب آندومتریوز نشود و اینکه چرا در یک فرد ایجاد می شود شاید بتوان گفت که زمینه اختلال ایمنی وجود دارد و باعث رشد آن سلول ها می شود و به آندومتریوز تبدیل می گردد.

علائم آندومترویز

علائمی که یک بیمار آندومتریوزی عمدتاً با آن درگیر است درد در مواقع قاعدگی و رابطه جنسی است همچنین نازایی ،خستگی ،گاهی مواقع احساس افسردگی می باشد و اگر این بیماری به صورت عمقی باشد می تواند به صورت ماهانه و سیکلیک ونه مداوم باعث درد موقع ادرار شود و همینطور خون در ادرار دیده شود و یا گاهی مواقع می  تواند علت اسهال ها و یبوست های دوره ایی شود و فرد در موقع دفع احساس درد دارد و قبل از شروع قاعدگی تا انتهای سیکل احساس درد داشته باشد که به صورت سیکلیک و ماهانه است گاهی ممکن است به صورت دردهای مدوام نیز خود نمایی کند بنابراین توصیه می شود اگر خانمی دارای این دردهاست یعنی دردهایی که دوره ایی است و یا به مرور شدت پیدا می کند و دفع و ادرار به صورت ماهانه همراه با درد است به پزشک مراجعه شود.

دیگر مقاله ها عبارتست از :

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی شکمی

سونوگرافی تیروئید

تلفن: 44280378-44280176

آدرس: ایران – تهران – ستارخان – ضلع جنوب غربی پل ستارخان،پلاک

پاسخ