آبسه پستان

آبسه پستان

آیا می دانید آبسه پستان در دوران بارداری چگونه درمان می شود ؟ سونوگرافی آبسه پستان به چه منظوری انجام می شود؟

جهت برقراری تماس با سونوگرافی پرنیا می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید 44280378-44280176

آبسه پستان چیست ؟

عفونت و تجمع چرک در بافت پستان دو شکل اصلی آن عبارتند از نوع نفاسی (همراه با شیردهی ) و نوع غیر نفاسی .

آبسه پستان

آبسه پستان

علل آبسه پستان

نوع همراه با شیردهی :رکود شیر همراه با عفونت ، بیشتر با استافیلوکوک اورئوس و استافیلوکولهای کوآگولار منفی .

نوع غیر نفاسی : استافیلوکوک اورئوس و بی هوازی ها ، اغلب انتروکوکسی یا گونه های باکتروئید .مصرف دخانیات ، اکتازی مجرای پستان ،ماستیت اطراف مجاری .باید وجود همزمان سرطان پستان از نوع التهابی را رد کرد .این عارضه همچنین با عفونت زخم پس از جراحی پستان ، در مورد دیابت و درمان با استروئیدها همراه است .

اپیدمیولوژی :آبسه های پستان همراه با شیردهی شایع هستند و بیشتر احتمال دارند مدت کوتاهی پس از آغاز شیردهی یا هنگام از شیرگرفتن کودک رخ دهند یعنی زمانی که تخلیه ناکامل پستان ها باعث رکورد شیر و احتقان می شوند .آبسه های غیر مرتبط  با شیر دهی اغلب در سن 30 تا 60 سالگی و در زنان سیگاری ایجاد می شود .

شرح حال :بیمار از احساس ناراحتی در پستان و ایجاد تورم دردناک در یک ناحیه از این عضو شکایت دارد وی ممکن است احساس ناخوشی کند و تب داشته باشد زنان مبتلا به آبسه های غیر نفاسی اغلب سابقه عفونت های پیشین را دارند و تغییر وضع عمومی در آنان کمتر مشهود است .

معاینه آبسه پستان

موضعی :ناحیه درگیر در پستان متورم گرم و حساس است و پوست روی آن ممکن است ملتهب باشد .در معاینه نوک پستان ممکن است ترک یا شقاق مشهود باشد در آبسه های غیر نفاسی ، گاه شواهدی از اسکار یا تغییر شکل بافتی ناشی از دفعات پیشین (عفونت)یا علائم اکتازی مجاری را مانند تورفتگی نوک پستان می توان دید .

عمومی :تب ، تاکی کاردی

تشخیص آبسه پستان

تصویربرداری : سونوگرافی + اسپیراسیون برای بررسی میکروسکوپی ، کشت نمونه چرک و آنتی بیوگرام

آبسه پستان

آبسه پستان

درمان آبسه پستان

دارویی : آبسه های واقع در مراحل اولیه و سلولیتی را می توان با آنتی بیوتیک (فلوکوکساسیلین در موارد همراه با شیردهی و همراه با مترونیدازول در نوع غیر نفاسی )درمان کرد.تخلیه منظم پستان برای جلوگیری از رکورد شیر.

جراحی :نوع همراه با شیردهی : اسپیره کردن ترشح آبسه به طور روزانه همراه با پوشش آنتی بیوتیکی ممکن است موفقیت آمیز باشد برش متعارف و تخلیه فقط در موارد آبسه های بزرگ تر ( بزرگ تر از 5 سانتی متر ) انجام می شود .برش باید تخلیه کامل ترشحات را ممکن سازد و از نظر زیبایی نیز قابل قبول باشد .حفرات موجود در آبسه بررسی و سپس تخریب می شود .زخم را می توان به طور کم فشار پر کرد و باز گذاشت و روزانه حفره را دوباره پر کرد یا آنکه از بستن زخم اولیه بهره گرفت .باید تغذیه کودک با شیر مادر از پستان سالم  ادامه یابد و سمت درگیر نیز با دست با شیر دوش تخلیه شود باید به بیمار توصیه های لازم را برای جلوگیری از ترک خوردگی نوک پستان ارائه داد .

نوع غیر نفاسی : از تخلیه باز آبسه باید پرهیز کرد یا این کار را از را ه برش کوچک انجام داد .درمان قطعی باید به محض آن که با خارج کردن سیستم مجاری درگیر عفونت فروکش کرد انجام شود .

عوارض

ترمی زخم کند ، مشکلات شیردهی ، نتایج نامطلوب از نظر زیبایی ، تشکلیل فیستول پستانی ، به ندرت پوست روی آبسه نکروز می شود.

پیش آگهی : در صورت درمان نکردن ، آبسه پستان سرانجام سر پیدا می کند و خود به خود به سطح پوست ترشحات خود را تخلیه می کند.آبسه غیر نفاسی بیشتر عود می کنند .

در صورت وجود آبسه در درون یک عضو ( مانند کبد و ریه یا حفره های بدن ، ممکن است علائم موضعی وجود نداشته باشد و تنها علامت موجود در تب مواج باشد (که علت آن ترشح دوره ای واسطه های میکروبی و التهابی به درون گردش خون است )در این گونه موارد ممکن است پزشک جست و جو برای یافتن تجمع چرکی را آغاز کند .یک ضرب المثل قدیمی است می گوید اگر چرک در جایی باشد و در جایی یافت نشود می توان گفت که چرک زیر دیافراگم است .

مقاله های مرتبط با سونوگرافی پرنیا عبارتست از :

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی شکمی

سونوگرافی تیروئید

تلفن: 44280378-44280176

آدرس: ایران – تهران – ستارخان – ضلع جنوب غربی پل ستارخان،پلاک

پاسخ